Při toulkách krajem jsem zabloudil a ….

čtvrtek 27. září 2012 11:33

objevil jsem na konci okresní silnice, Drslavice – Goticko-renesanční tvrz, jejíž původ sahá do 14. století a která bývala panstvím pětilisté růže.

Dnes je majitelem tvrze bývalý stíhací pilot Zdeněk Švejda, který se před osmnácti lety vzdal snové kariéry pilota nadzvukových letounů a rozhodl se začít plnit slib, který dal svému otci, než zemřel. Zrekonstruovat bývalý rožmberský zámek, jenž, jako sýpky, koupil v roce 1931 jeho děd Josef Švejda.

„Můj první velký sen bylo, stát se pilotem. Táta byl totiž také stíhací pilot a patřil mezi špičku. To se mi podařilo. Svůj sen jsem ale vyměnil za zachování tvrze, vždyť odsud pochází kořeny celé naší rodiny. Můj tatínek tady prožil dětství. A já ho tenkrát (v roce 1993) tady na dvoře objal a slíbil mu, že tvrz nenechám srovnat se zemí. Od té doby se o to snažím,“ vysvětluje Zdeněk Švejda. „Začátky nebyly lehké. Objekt byl jako skladiště a kontejner a trvalo nám rok, než jsme jej vůbec vyklidili,“ vzpomíná Švejda.

Tvrz, na které pobýval také Petr Vok z Rožmberka, tvoří tři přízemní a patrové budovy, seskupené kolem průjezdního dvora. V přízemí přední budovy obrácené k silnici je hostinec, v patře jsou obytné místnosti. Západní část tvoří bývalý zámek – dvoupatrové stavení se zbytky arkýře a sgrafitové rustiky.

Text převzatý ze stránek

12.jpg

11.jpg

10.jpg

9.jpg

8.jpg

7.jpg

6.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Foto: © 2012 Copyright Ladislav Vinš. Publikování fotografií je bez předchozího souhlasu autora zakázáno.

Ladislav Vinš

Ladislav Vinš

Ladislav Vinš

Chci se podělit o životní zážitky a přes svoje fotografie, vyjádřit co cítím. Budu rád, když zhodnotíte mojí tvorbu na http://ladislavvins.blog.idnes.cz/

Jsem již starší pán s bohatou životní zkušeností a s hlubokou láskou a úctou k přírodě

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené blogy